obálka: Tma na poludnie

Tma na poludnie (2023)

Autor: Koestler Arthur
Vydavateľstvo: BRAK
Bežná cena knihy: 16,50 €
Naša cena: 15,68 
  (zľava 5 %)

posielame do 24 hodín


Informácie o knihe

Jeden z najslávnejších a najvplyvnejších románov o praktikách totalitných systémov. Arthur Koestler v Tme na poludnie autenticky a detailne popisuje súkolie stalinských čistiek a procesy revolúcie, ktorá nakoniec vždy požiera vlastné deti. Literárne majstrovstvo zaistilo jeho textu dnes už neochvejné miesto v kánone svetovej literatúry. Román vychádza po prvý raz v slovenskom preklade, priamo z nemeckého originálu, ktorý sa našiel len pred niekoľkými rokmi. „Brilantné literárne dielo.“ – George Orwell „Jedna z mála kníh, ktoré zmenili dejiny.“ – George Steiner Vydanie publikácie z verejných zdrojov finančne podporil Fond na podporu umenia.

O autorovi Arthur Koestler bol spisovateľ židovského pôvodu, politický aktivista a spoločenský filozof. Ako presvedčený sionista po štúdiu odišiel do Palestíny; svoje zážitky opísal v románe Zlodeji noci.

Po dvojročnom pobyte v Palestíne sa presťahoval do Nemecka, kde sa v roku 1928 stal reportérom ľavicového vydavateľstva Ullstein. V roku 1931 vstúpil do Komunistickej strany Nemecka.

Jeho kritický postoj ku komunistickým praktikám a ideám sa posilnil počas španielskej občianskej vojny, v ktorej pôsobil ako britský vojnový korešpondent a narážal na sektársky fanatizmus španielskych komunistov. Na jar v roku 1938 vystúpil z Komunistickej strany Nemecka. V tomto období publikoval denník zo sevilského väzenia, v ktorom strávil istý čas, s názvom Španielske svedectvo.

Okrem jeho najvýznamnejšieho diela Tma na poludnie, ktorý spolu s novelou Gladiátori a Príchod a odchod tvoria voľnú trilógiu, vydal filozoficko-politickú esej Jogín a komisár a prózy Chodník dinosaurov, Námesačníci, Stvorenie a Duch v stroji, v ktorých skúma tvorivé a ničivé schopnosti ľudstva.

Život Arthura Koestlera sa skončil tragicky. Dňa 3. marca 1983 v Londýne spáchal spolu so ženou samovraždu.Podrobnosti

  • Počet strán: 248
  • Formát: 131 × 196 mm
  • Väzba: brožovaná
  • ISBN: 978-80-8286-014-9
  • Rok vydania: 2023
  • Jazyk: slovenský
  • EAN: 9788082860149