obálka: Johanka z Arku

Johanka z Arku (2022)

Autor: kolektív
Vydavateľstvo: Lingea
Bežná cena knihy: 12,90 €
Naša cena: 12,26 
  (zľava 5 %)

posielame do 24 hodín


Informácie o knihe

Johanka z Arku je jedna z najzaujímavejších osobností európskeho stredoveku. Jej mimoriadna cesta neprestáva prekvapovať. Ako sa mohlo vidiecke dievča dostať až ku kráľovi? Ako mohla žena zohrať takú významnú vojenskú úlohu? Jej viera a osobnosť poháňali veliteľov vojsk i radových vojakov k víťazstvu. Spoznajte detailnejšie príbeh Johanky z Arku formou komiksu. Jej odhodlanie je určite inšpiratívne aj dnes.

Verejné pôsobenie JOHANKY Z ARKU netrvalo dlho. Od jej prvého vystúpenia pred kráľom Karolom VII. v Chinone vo februári 1429 až po upálenie na hranici v Rouene 30. mája 1431 uplynuli iba dva roky. Ako je teda možné, že sa Panna orleánska za taký krátky čas nezmazateľne zapísala do dejín? Spoznajte detailnejšie príbeh Johanky z Arku formou komiksu. Jej odhodlanie je určite inšpiratívne aj dnes.

Dodnes ju považujeme za jednu z najzaujímavejších osobností európskeho stredoveku. Bola to ona, kto zvrátil priebeh storočnej vojny a začal postupné znovudobývanie Francúzska. Podarilo sa jej prelomiť anglické obliehanie mesta Orléans a presvedčiť Karola VII. o potrebe jeho pomazania v Remeši, ktorým posilnil svoju legitimitu ako kráľa Francúzska. Práve táto udalosť bola jedným z hlavných argumentov počas rehabilitačného procesu v roku 1456, na základe ktorého sa Johanka stala jednou z ikon (nielen) francúzskych dejín.

Jej mimoriadna cesta neprestáva prekvapovať. Ako sa mohla prostá vidiecka dievčina dostať až ku kráľovi? Ako mohla žena zohrať takú významnú vojenskú úlohu? Jej viera a osobnosť poháňali veliteľov vojsk i radových vojakov k víťazstvu. Pre jedných bola Johanka prorokyňa, ale pre druhých čarodejnica.

Rozprávať príbeh Johanky z Arku formou komiksu je problematické v mnohých ohľadoch, pretože Panna orleánska zostáva záhadou aj pre odborníkov. Množstvo príbehov z jej života však neprestáva fascinovať. Dialógy sú písané moderným jazykom. Niektoré sú vymyslené, ale kde to bolo možné, vychádzajú z rozprávania kronikárov a stredovekých archívov.

Poznanie životov velikánov svetových dejín je pre nás cenné najmä tým, že nám otvára cestu k pochopeniu doby, v ktorej žili. Akí však boli naozaj a ako a prečo vstúpili do dejín? Pri práci na tejto knižke sa výtvarníci a tvorcovia komiksov spojili s profesionálnymi historikmi, aby spoločne predstavili životné osudy osobností, ktorých odkaz je živý dodnes.Podrobnosti

  • Počet strán: 56
  • Formát: 222 × 308 mm
  • Váha: 568 g
  • Väzba: pevná
  • ISBN: 978-80-8145-317-5
  • Rok vydania: 2022
  • EAN: 9788081453175