obálka: Spin diktátori

Spin diktátori (2023)

Ako sa diktátori nového typu držia pri moci manipuláciou s faktmi a predstieraním demokracie

Autor: Daniel Treisman, Sergej Gurijev
Vydavateľstvo: Citadella
Bežná cena knihy: 21,90 €
Naša cena: 20,81 
  (zľava 5 %)

máme posledný kus, posielame do 24 hodín


Informácie o knihe

Hitler, Stalin a Mao vládli prostredníctvom násilia, strachu a ideológie. V posledných desaťročiach však nový typ mediálne zdatných mužov pri moci pretvoril techniky autoritárskej vlády pre sofistikovanejší, globálne prepojený svet. Namiesto otvorenej masovej represie vládcovia ako Vladimír Putin, Recep Tayyip Erdoğan a Viktor Orbán svojich občanov ovládajú pomocou skresľovania informácií a predstierania demokratických postupov. Rovnako ako spin doktori známi z demokracií prekrúcajú správy v záujme budovania podpory. Odkrývaním tohto nového modelu autoritárstva Sergej Gurijev a Daniel Treisman vo svojej knihe vysvetľujú vzostup takýchto „spin diktátorov“, opisujú, ako vznikajú a fungujú, aké nové hrozby predstavujú a ako by na nich demokracie mali reagovať.

Kniha Spin diktátori sleduje, ako sa lídri ako Lee Kuan Yew zo Singapuru a Alberto Fujimori z Peru stali priekopníkmi menej násilných, skrytejších a efektívnejších metód monopolizácie moci. Pestovali si imidž kompetentnosti, skrývali cenzúru, demokratické inštitúcie využívali na podkopávanie demokracie, a to všetko popri zvyšovaní medzinárodnej angažovanosti s cieľom získať finančné a reputačné výhody. Kniha odhaľuje, prečo väčšina súčasných autoritárov patrí medzi spin diktátorov, a to, čím sa líšia od zostávajúcich „diktátorov strachu“, akými sú Kim Čong-un a Bašár al-Assad, ako aj od takých majstrov represie využívajúcich špičkové technológie, akým je Si Ťin-pching.

Spin diktátori prichádzajú s dobre vystihnutými portrétmi súčasných autoritárskych vodcov a riešeniami niektorých z veľkých politických hádaniek našej doby – od tej, ako môžu diktátori prežiť vo veku rastúcej modernity, až po znepokojivé zbližovanie a vzájomné sympatie medzi diktátormi a takými populistami, akým je Donald Trump.Podrobnosti

  • Počet strán: 448
  • Formát: 155 × 230 mm
  • Väzba: pevná
  • Rok vydania: 2023
  • Jazyk: slovenský
  • EAN: 9788081822001